Powstanie Stowarzyszenie Ornitologów Czytających Literaturę Ornitologiczną Krajową

"Zakładam nowe towarzystwo ornitologiczne o nazwie SOCLOK. Udało mi się z Kolegami założyć PTOP, to i SOCLOK powstanie. Zjazd założycielski - w lecie tego roku."

- pisze na liście dyskusyjnej PTOP Zenon Lewartowski

Jak się łatwo domyślić, celem statutowym tworzonego towarzystwa SOCLOK będzie krytyka naukowa w zakresie ornitologii. Mam nadzieję, że wśród członków i sympatyków Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków są osoby nie tylko znające ptaki, podstawy metodologii naukowej i metody stosowane w ornitologii, ale przede wszystkim umiejące czytać ze zrozumieniem, znające arytmetykę i podstawy statystyki, kierujące się w myśleniu zasadami logiki pragmatycznej. Liczę na ich zainteresowanie SOCLOK.

SOCLOK korzystać będzie w pełni z możliwości jakie oferuje internet. Chodzi o zespołowe działanie w celu stworzenia systemu weryfikacji wiedzy ornitologicznej "produkowanej" i "emitowanej" w Polsce - wiedzy o awifaunie zasiedlającej terytorium Polski. Nie chodzi tu tylko o krytykę prac z zakresu awifaunistyki, ale wszystko to, co publikuje się i "wystawione jest" do cytowania a dotyczy ptaków w środowisku.

Zamierzamy ograniczyć wstyd i kompromitację, będące udziałem naszej ornitologii w Polsce i na forum ornitologii w skali międzynarodowej. Członkami SOCLOK oczywiście mogą być osoby mieszkające poza Polską, jeśli tylko zajmą się rozpoznawaniem dorobku polskiej ornitologii. Jest to jedyny warunek przystąpienia do SOCLOK. Dożyliśmy dziwnych czasów, kiedy to ornitolog twórczo może pracować nie tylko badając ptaki w terenie, ale także - badając publikacje ornitologiczne. W badaniu prac ornitologicznych mam za sobą wieloletnie doświadczenie i zapewniam zainteresowanych, że to fascynujące zajęcie.

Zalążek SOCLOK tworzą obecnie Zenon Lewartowski, Eugeniusz hrabia Bołzan, Klaudia Sylvia Mroczek oraz Mieczysława Lewartowska.

Już dziś możesz rozpocząć działania w stylu SOCLOK  i z owoców tej działalności skorzystać. Czytaj recenzje, kierując się na adresy księgarni internetowych, na przykład:
Ptaki Wielkopolski + Alejka.pl
Ptaki Wielkopolski + Skąpiec.pl
Ptaki Wielkopolski + Bookcrossing.pl
Ptaki Wielkopolski + Bogucki Wydawnictwo Naukowe

Spotkanie - w lecie 2010 r. w Białowieży. Zgłoszenia udziału proszę kierować tutaj.

Zenon Lewartowski

Komentarze

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

Dostęp do tej części strony wymaga zalogowania.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się »